Autor Wątek: Dlaczego Honda CBR a nie Kawasak Ninja 250  (Przeczytany 5390 razy)

Damiano

• Newbie
  • *
Dlaczego Honda CBR a nie Kawasak Ninja 250
« dnia: Listopad 04, 2012, 01:11:06 am »
Tak jak w temacie Panowie dlaczego jesteście szczęśliwymi posiadaczami CBR 250 a nie Kawasaki.
Pozwolę sobie na parę argumentów za kawasaki i myślę że zasypiecie temat kontrargumentami i od nowego sezonu dołączę do grona posiadaczy ćwiarteczki od Hondy. :)

- parę koników więcej
- silniczek twin a nie singiel
- większa prędkość maksymalna

Arbiter

• Sr. Member
Odp: Dlaczego Honda CBR a nie Kawasak Ninja 250
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2012, 02:31:31 am »
Stara Ninja to zabytek. Dopiero 2013 to bedzie cos konkurencyjnego. A ta stara nie dość że nienadążająca technicznie za CBR  do tego jeszcze droższa. Jak się na nią patrzy to wieje historią. Te zegary z liczydełkami etc.

Wtf - lata 90te czy 80te?
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2012, 02:39:36 am wysłana przez Arbiter »

Damiano

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2012, 09:29:38 am »
Nie no fakt zegary to jest totalna porażka w porównaniu do tych z CBR. Stwierdzasz że zabytek bo zegary ma takie h...we czy masz na myśli również konstrukcję silnika ramy itp. Jeździł ktoś mając CBR na ninja 250?? Mam na myśli różnicę tych 5 KM czy jak kto kolega ujął wyżej, nowsza konstrukcja silnika Hondy rekompensuje tą stratę ?

karpiu

• Regular
  • Hero Member
  • *
  • hard to handle, easy to like
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2012, 09:41:40 am »
Nie no fakt zegary to jest totalna porażka w porównaniu do tych z CBR. Stwierdzasz że zabytek bo zegary ma takie h...we czy masz na myśli również konstrukcję silnika ramy itp. Jeździł ktoś mając CBR na ninja 250?? Mam na myśli różnicę tych 5 KM czy jak kto kolega ujął wyżej, nowsza konstrukcja silnika Hondy rekompensuje tą stratę ?

Raz na Jana Pawła II w Warszawie ścigałem się z taką od świateł do świateł i żaden z nas nie osiągnął wyraźnej przewagi nad drugim.
Może na dłuższej prostej dałby mi radę, ale to już kwestia większej mocy i prędkości maksymalnej.

Jeżeli ktoś szuka moto do miasta, to oba są OK, ale ja osobiście jestem wyznawcą Hondy, więc na Kawasaki patrzę raczej jak na ciekawego konkurenta, ale nie co, co bym ewentualnie kupił.
what whiskey can't cure there is no cure for

tomjag

• Sr. Member
  • ホンダが一番です
    • Strona miłośników Rometa
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2012, 10:24:48 am »
Liczniki w Kawie 250 rok 2012 są na prawdę ohydne. Były krótkie u mnie przemyślenia, że może mała ninja, ale ze względu na ten przedpotopowy kokpit i brak serwisów na terenie Dolnego Śląska odpadła. Swego czasu miałem przygodę z Kawasaki KZ 550 LTD, która okazała się motocyklem  podatnym na usterki, więc przygodę z marka Kawasaki wspominam bardzo źle. Wadimo, że nie można wszystko brać pod jedną kreskę, ale niesmak pozostał. Dodatkowo jeszcze nigdy nie miałem motocykla marki Honda, tylko samochody, które okazały się niezawodne (Civic, CRX delSol), dlatego postanowiłem zakupić CBR250R i nie żałuję.

Tomash

• Regular
  • Hero Member
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2012, 10:36:22 am »
* ćwiartka kawasaki jest po prostu brzydka
* w tej klasie pojemności moc maksymalna nie jest najważniejsza
* cena i wyposażenie (cbr250r z abs jest niższa niż kawy 250 bez ABSu, baby ninja w ogóle nie była dostępna z abs)
* znajomi mają salon motocykli honda, znajomych prowadzących salonu kawasaki brak ;)

Damiano

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2012, 11:42:11 am »
Jeśli chodzi o wygląd to też bardziej jestem za Honda :) Panowie często słyszę "pff 250 po co Ci to pojeździsz tydzień dwa i Ci się znudzi, kup jakaś 600 przynajmniej będziesz miał na kilka sezonów, a tak poza tym jeśli będziesz jeździł ostrożnie i nie wkręcał się wysoko to sobie poradzisz" no tak tylko ja jeździłem niecałe dwa sezony na 50 cc i miałem przerwę teraz leci mi 3 sezon. Masakra... w sumie to największą prędkość motocyklem jaką rozwinąłem to 80km/h.... Na kursie na prawko 70 :D heh Ktoś tu na forum mówił że swoja CBR'ka leciał na wirażach za fazerkiem i wcale mu nie ustępował :P

Sebastian

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2012, 01:46:14 pm »
Cześć Damiano,

powinieneś kupić CBR przede wszystkim dlatego, że powstało fajne formu z super ludźmi, którzy potrafią się zorganizować (patrz galerię), a to oznacza, że nie będziesz sam w chwilach radości i smutku jeśli się coś wydarzy. To tak jak slogan Harley-a kupujesz legędę motocykl dostajesz gratis

W tej chwili podejmując decyzję o zakupie, wybrał bym Kawasaki Ninja 300 ze wzglądu na dane techniczne, ponieważ prowadzenie tych motocykli raczej jest bardzo podobne (taka sama masa i wymiary).
Honda 0-100 około 9s, Kawa 300 0-100 myślę że będzie miała miedzy 6-7s
Honda V-max 161km/h (tle jechałem z licznika przy sprzyjających warunkach w niesprzyjających 140km.h było ciężko)
Kawa V-max stara osiągała 170km/h więc nowa prawdopodobie 190km/h

Brałbym też pod uwagę cenę jeśli będzie taka jak na Hondę to wygrywa Kawa w innym razie to temat do dalszej analizy. Moim zdaniem wyższa cena przekreśla ten motocykl, ponieważ za około 25 tys można kupić nowe 600ccm lub 700ccm więc lepiej dołożyć pare groszy do większej maszyny.

Nie znam Ninja 250 ale powiem Ci jaka jest Honda. Mam wrażenie że jest to konstrukcja przygotowana do dużych przebiegów (przeglądy co 12 tys.kilometrów i seryjne opony nie do zdarcia, ponadto pare osób na forum ma przeloty powyżej 5tys.km i sprzęty są jak nowe). Chyba nikt nie miał w swoim CBR żadnej choroby wieku dziecięcego poza parującymi kierunkowskazami tylnimi. Wszystkie hasła którymi Honda reklamuje CBR250 są prawdziwe. Prowadzi się lekko, nie wymaga używania siły do obsługi i spala miedzy 3,5 a 4l/100km. CBR pozwala fajnie się pobawić ja swoją wykorzystyje do treningów gymkhana (nie jest to idealny sprzęt do takiej jazdy ale daje sobie radę).

Ja wypożyczam CBR 250R z ABS jeśli masz prawo jazdy kat.A i chcesz spróbować jak się jeździ na tym motocyklu to zapraszam.

tomjag

• Sr. Member
  • ホンダが一番です
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2012, 01:54:36 pm »
Następne, co przemawia za Hondą, to to, że jeszcze nikt nie miał jakiejkolwiek poważnej usterki. Motocykle są jak na razie bezawaryjne.

monika

• Fioletowi
  • Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2012, 01:59:55 pm »
W moim wypadku Kawasaki odpadło już przy pierwszej selekcji. Znajomi mechanicy zdecydowanie mi odradzili Ninję ze względu na bardzo częste awarie skrzyni biegów - Hondy są podobno bezawaryjne.

Damiano

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2012, 02:25:33 pm »
Teraz mam tyle wątpliwości że ja j..bie :D Kawa 300 bez ABS kosztuje 20 000 z ABS 22 000. Jak tu już kolega wyżej wspominał 160 km v max a 140 ledwo przy złych warunkach pogodowych. Jak przedstawia się jazda z pasażerem i zbieranie się do wyprzedzania ?

Sebastian

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2012, 03:25:30 pm »
Szukając motocykla najpierw trzeba określić jak chce się go wykorzystywać i pod tym kątem szukać. Każdy motor jest inny i ma inne przeznaczenie. Ninja jeśli chodzi o miasto i trasę będzie lepsza od CBR.
Jeśli głównie miasto i czasem trasa w przeciętnym tempie to CBR wystarczy.
Wyprzedza się głównie z przedziale 80-120 i CBR radzi sobie z tym bardzo dobrze, nie sprawia to problemu i nie trzeba się napinać.

Moim zdaniem sportowy motocykl nie nadaje się do jazdy z pasażerem dłuższej niż kilkadziesiąt km. Jeśli chcesz dużo jeździć z plecakiem to lepiej zastanowić się nad czymś innym. Moja pasażerka nie wsiądzie na CBR, bo jest jej nie wygodnie i się boi. Faktycznie pozycja pasażera jest kiepska (podparcie o bak, trzymanie tylne; można trzymać się kierowcy ale przy hamowaniu jest niebezpiecznie).

CBR to sprzęt do przemieszczania się w mieście, do przejażdżek w pojedynkę (kanapa jest bardzo wygodna i pozwala bez problemu robić dłuższe trasy), bardzo dobrze nadaje się do jazdy po torze kartingowym takim jak radom, ponieważ tam moc maszyny nie ma aż takiego znaczenia, można na CBR trenować sportową jazdę i gimnastykować się wokół pachołków. Do tego samego jest Ninja z tym że ma więcej mocy.

Cena... i tu jest problem moim zdaniem to za dużo CBR jest spokojnie do wzięcia za 15,5 bez abs i 17,5 tys z abs, nie mówiąc już o rynku wtórnym który w przyszłym sezonie powinien się pokazać. Nasza koleżanka chce sprzedać swoją CBR może będziesz zainteresowany.

GutEQ

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vrooooom!
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 04, 2012, 11:27:31 pm »
Cześć Damiano,

Podstawowe pytanie jest takie, czego oczekujesz od pierwszego motocykla (bo jeśli dotychczas jeździłeś tylko na 50cc to jednak będzie to Twój pierwszy motocykl).

Jednego możesz być pewien: ani CBR250 ani Ninja 250/300 nie będzie jeździć jak 600 czy inne większe pojemności. Wrażeń pt. "o mało mi rąk nie wyrwało podczas przyspieszania" motocykle "okołoćwiartkowe" Ci nie zapewnią. Pytanie, czy pierwsze moto powinno takie wrażenia zapewniać - moi instruktorzy z kursu moto, których się radziłem, byli zdania że NIE, pierwsze moto powinno przede wszystkim uczyć. Po 1,5 roku jeżdżenia na CBR250R jestem tego samego zdania, "ćwiartka" bardzo dużo mnie nauczyła, i choć mam już chęć przeskoczyć na coś większego, to wiem że nadal nie wykorzystałem możliwości "ćwiartki" w 100%.

Z drugiej strony możesz też być pewien, że:
- CBR250R pozwoli Ci komfortowo robić dowolnie długie trasy po Polsce (mój rekord: 530 km w jeden dzień, bez większego zmęczenia)
- bez problemu będziesz szybszy w ruchu miejskim od wszystkich samochodów, a w trasie spokojnie utrzymasz prędkość podróżną 120-130 km/h bez wielkiego napinania się (a 140 km/h i nawet więcej z napinką). CBR250R jest dynamiczna do 130 km/h, powyżej tej prędkości już mniej, jeśli chcesz jechać 145-150 km/h o trzeba troszkę pilnować oporów powietrza i składać się za owiewką).
- śmiało będziesz mógł pomykać w trasie z większymi moto dotrzymując im tempa, a na krętych drogach nawet je nadając (oczywiście na prostej GSX-Ry, R6-ki i inne 600RR Ci szybko odjadą, ale nie o to chodzi we wspólnej jeździe). Jeździłem w trasy w składach z V-Stromami, CBF600 i innymi większymi moto i mimo dynamicznej jazdy nie musieli na mnie czekać (jedynie za szybko popędzonym GSX-Rem i Hondą PanEuropean nie byłem w stanie się utrzymać, ale oni trzymali prędkości na poziomie 140-160 km/h na zwykłej jednopasmowej drodze krajowej)
- "ćwiartka" nie zaskoczy Cię nagłym pójściem na koło z gazu czy uślizgiem tyłu od nadmiaru gazu i będzie spokojnie i przewidywalnie prowadzić się w zakrętach (moim zdaniem to bardzo ważne dla początkującego motocyklisty, przynajmniej dla mnie było)
- CBRka da Ci dużo frajdy na krętych drogach i tam można nawet próbować odjechać większym sprzętom.
- argument ZA CBRką a PRZECIW Ninjy: znacznie mniej elastyczny silnik w Kawasaki, Kawa dobrze przyspiesza dopiero na wysokich obrotach, Hondą możesz skutecznie przyspieszać już od 5500 obr/min a przy odrobinie cierpliwości nawet z niższych obrotów.

Co do jazdy z pasażerem: jeździłem zarówno wożąc pasażera na CBR250R jak i będąc pasażerem, aczkolwiek tylko na krótkich trasach. Spadek dynamiki z pasażerem nie jest duży, odczuwa się go trochę ale bez przesady. Siedzenie pasażera jest całkiem wygodne, jest jednak odrobinę większe niż na typowych sportach. Ogólnie - bez większych zastrzeżeń.

Ogólnie: jak na ćwiartkę to CBR250R ma naprawdę duże możliwości, daje dużo radości i dobrze służy do nauki. Nie jest do sprzęt do gonitw na Torze Poznań/Brno/Slovakiaring, ani do objeżdżania połowy świata z Afryką i Kazachstanem włącznie. Motocykle większe będą szybsze i wygodniejsze na długie trasy.

Myślę, że nie warto się nastawiać na kupno motocykla "na długie lata" - nic nas do teg nie zmusza, można pojeździć sezon-dwa i zmienić moto. My jako nowi motocykliści dopiero się uczymy i do tego powinny być dopasowane możliwości sprzęta.
Papież zakrętów, ajatollah prędkości ;D

Padre

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 05, 2012, 08:35:30 am »
To teraz ja coś napiszę.

Jak dla mnie to wszystko zależy od ceny - większość z nas za cbrki płaciła znacznie mniej, niż aktualna cena katalogowa, która jest trochę od czapy. Należy pamiętać, że w hondzie za jakieś 2-3 tygodnie zacznie się tradycyjna wyprzedaż i cbrka z abs pewnie na luzie będzie do wyrwania za 17 tysięcy - co jest zbliżone do katalogowej ceny z zeszłego roku.

Przy założeniu, że cbr z 2012 z abs kosztuje 19500 a ninja 250r bez abs z 2011 roku 19900 to moim zdaniem nie ma się zastanawiać. CBR jest znacznie nowszą konstrukcją - ma mniej mocy, ale jest bardziej zwrotna. Dla początkującego motocyklisty to powinno mieć większe znaczenie.  Mała ninja istnieje w aktualnej - prawie nie zmienionej formie od ilu ? 10 - 15 lat ? Jazda z pasażerem i tu i tu nie będzie szaleństwem.
Ja wybrałem cbr głównie ze względu na abs - to było dla mnie kluczowe.
Także wybór cbr 250r vs ninja 250r - zdecydowanie honda.

Jednak wybór cbr vs ninja 300 już nie jest tak oczywisty. Ninja z abs jest katalogowo o 2300 droższa a mocy już ma sporo więcej - także "wystarczy" na dłużej - o ile w ogóle nie jest motocyklem docelowym. Ma abs, wygląda bardzo przyzwoicie i z testów co obejrzałem/przeczytałem wydaje się naprawdę fajnym sprzętem.
Kwestia jest oczywiście awaryjności - ale nie demonizowałbym. To sprzęt na rynek światowy - Kawy nie stać na pomyłki.
Także cbr 250r vs ninja 300 - ja bym stawiał na ninję.

Oczywiście jednej rzeczy nie da się ocenić - to aspekt społeczny. CBR250r ma SUPER ekipę i o ile ktoś jest z Wawy, to ten aspekt może przeważyć szalę na korzyść małego skrzydła.
Padre. Po prostu Padre ;)

tomjag

• Sr. Member
  • ホンダが一番です
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2012, 09:26:03 am »
Nic dodać,  nic ująć, ale może by wrzucić małą ankietę pod tytułem "co być wybrał?: 1. CBR250r, 2 Ninję 300R"?